Здрава нервна система - витамини от групата В

Тиаминът служи като допълнителен ензим в много ензимни системи, особено в метаболизма на глюкозата. Подпомага храносмилането и умствената функция. Стимулира растежа и има успокояващ ефект върху нервната система. При недостиг на витамина в организма се появява болестта бери-бери с липса на апетит, неврит и запек. Не е токсичен, когато е балансиран с другите витамини от В-комплекс. Нестабилен е, когато е изложен на топлина и окисление. При стресови ситуации, като хирургическа намеса или други увреждания, може да са необходими допълнителни количества. Кофеинът, алкохолът и лекарствата за потискане на киселинността на стомаха са врагове на вит. В1. при някои хора се забелязва лошо абсорбиране.

Рибофлавинът е нужен като коензим (съдействащ ензим) при метаболизма на мазнини, въглехидрати и белтъчини. Подпомага растежа и репродукцията и служи за укрепване на имунната система. Полезен е за зрението и заздравяването на кожата и ноктите. При недостиг се появява хелиоза (напукване на ъглите на устата), увреждане на очите и нарушен метаболизъм. Ултравиолетовата светлина и алкалните разтвори го унищожават. Употребата на сулфамиди, естрогени и противозачатъчни средства, пушенето, алкохолът водят до увеличена нужда от този витамин.

Ниацинът служи като спомагателен ензим при обмяната на мазнини, въглехидрати и белтъчини; влияе добре на стомаха и кожата; предотвратява някои мигренозни прояви; спомага за намаляването на холестерола и триглицеридите в кръвта; участва в производството на просталгини. При недостиг се появява заболяването пелагра с надебеляване на кожата, психоза, тежка диария. Токсичността му е много слаба, като може да се появи обрив и сърбеж по кожата, но не трябва да се спира приема, защото те сами отшумяват. Неприятели на ниацина са алкохола и сулфамидите. Може да се използва за понижаване на холестерола.

Пантотеновата киселина поддържа целостта на нервната система. Жизненоважна е за клетъчния метаболизъм. Подпомага образуването на В-лимфоцити и антитела. Той е помощен ензим във всички етапи на хранителните вещества. Намалява умората и противодейства на стреса. При по – големи количества облекчава артритните болки. При недостиг причинява общо физическо неразположение, коремни спазми, безсъние, спазми в краката и слабост. Половината от съдържанието на този витамин в зърнените храни се губи при смилането на брашното. Голяма част се унищожава при консервирането на храните. Кофеинът, естрогените и сулфамидите също го унищожават. В комбинация с витамин С помага за облекчаване на алергиите.
Холинът с веществото инозит участва в метаболизма на мазнините и холестерола. От него в организма се образува ацетилхолин. Вит. В4 неутрализира отровите, подпомага нормалната функция на жлъчния мехур, черния дроб и бъбреците. 3г. Лицетин произвеждат 224 мг. Инозитол и 240 мг. Холин. Някои случаи от болестта на Алцхаймер се повлияват благоприятно от приема на холин.


Пиридоксинът стимулира тимусната жлеза и имунната система, нужен е като помощен ензим при метаболизма на мазнините, белтъчините и въглехидратите. Присъства при образуването на простагландините. Употребява се за синтезирането на РНК и ДНК. Подпомага абсорбирането на витамин В12 и действието на инсулина. Може да действа като диуретик. При недостиг се наблюдават конвулсии, анемия и камъни в бъбреците. Кофеинът, алкохолът и противозачатъчните могат да влошат усвояването му от организма и да предизвикат недостиг. Прекалената употреба може да причини безпокойство и нервни разстройства. Действа най – добре с витамин С, другите витамини В и магнезий. 
Биотинът помага метаболизма на мазнините, въглехидратите и белтъчините. Спомага за образуването на антивъзпалителни просталгини, облекчава мускулните болки. Лекува някои видове дерматити и кожни нарушения. При недостиг се появява отпадналост, анемия, анорексия, депресия. Може да бъде неутрализиран от сулфамиди, естрогени и сурови яйчни белтъци. Действа най-добре с витаините В2, В3, В6 и А.


Фолиева киселина (фолацин/вит. В9) е жизнено важен за растежа, кръвообразуването, синтезата на ДНК и РНК. Спомага за заздравяване на кожата и помага срещу паразити. Жизненоважен за репродукцията на клетката (митоза). При недостиг се наблюдава мегалобластна анемия с болезнен подут език и диария. Не е токсичен и няма предозиране с него. При употреба на сулфамиди, дилантин, естроген, големи дози вит.С и излагане на слънчева светлина, нуждата от фолацин нараства.
 
Цианкобаламинът играе роля при енергийния метаболизъм, спомага за образуването на червени и бели кръвни телца и на мукозните клетки на червата и стомаха. Участва в метаболизма на белтъчините, въглехидратите и мазнините. Поддържа целостта на нервната система, засилва растежа и апетита, спомага за синтеза на ДНК и РНК. При недостиг се появява пернициозна анемия, евнтуални периферни нервни дегенерации, водещи до парализи и други прояви;психоза. Витамин В12 се получава от бактерии и някои водорасли. Той трябва да се внесе с храната, в устата се съчетава с химическо вещество, което в стомаха се заменя с един вътрешен фактор, за да може да бъде абсорбиран в последните 2-2,5 метра от тънките черва. Диета с голямо съдържание на белтъчини или малко съдържание на мазнини изисква повече В12. той взаимодейства с фолиевата киселина, витамините А, С и В,за да постигне своите цели.






Коментари